Czy olej syntetyczny jest droższy od mineralnego lub częściowosyntetycznego?

W pierwszym odczuciu tak, ale biorąc pod uwagę takie aspekty jak zwiększona żywotność oraz jakość pracy silnika w ostatecznym rozrachunku bardziej opłaca się syntetyk.

Co dokładnie ma wpływ na żywotność silnika?

W przypadku olejów syntetycznych znaczenie ma skład. Zawierają one najczystsze cząsteczki oleju, bardzo podobne do siebie rozmiarem. Dzięki temu skutecznie zmniejszają tarcie w wewnętrznych częściach silnika, co przekłada się na wydłużenie ich żywotności.

Jaki wpływ ma olej syntetyczny na wzrost mocy silnika?

Dzięki zmniejszonemu tarciu zmniejsza się opór co ma realny wpływ na wzrost mocy i momentu obrotowego.

Jaka jest różnica pracy olejów mineralnych i syntetycznych w wysokich i niskich temperaturach ?

Olej syntetyczny szybciej dociera do smarowanych podzespołów dzięki niższej temperaturze płynięcia. Ułatwia to start silnika nawet, nawet przy -30°C.

Przy wysokich temperaturach kluczowy dla zachowania pełnej ochrony jest wskaźnik lepkości. Odpowiednio wysoki indeks pełnych syntetyków gwarantuje wyższą stabilność filmu smarowego w podwyższonych temperaturach otoczenia.

Jaki rodzaj olejów trzeba rzadziej wymieniać ?

Olej syntetyczny ma zdecydowanie lepszą odporność na utlenianie i rozkład termiczny. Budowa cząsteczek oraz wysoki wskaźnik lepkości gwarantują wydajniejszą pracę silnika, a przez to zmniejszenie zużycia paliwa. Jego charakterystyka sprawia również, że może być wymieniany zdecydowanie rzadziej niż klasyczne oleje mineralne. Zakłada się, że w niewymagającym samochodzie z lat 90. olej mineralny należy zmieniać najwyżej co 10.000 km. Syntetyk za to zachowa swoje właściwości dłużej pozwalając na wydłużenie przebiegu między wymianami nawet do 15.000 km.

Jak redukować koszty wymiany olejów?

Najlepiej jeśli stosujemy odpowiednio dobrane oleje syntetyczne już od początku eksploatacji pojazdu i możliwie długo będziemy je stosować. Zachowają silnik i jego podzespoły w dobrej kondycji na lata, a do tego zmniejszymy liczbę (i koszt!) wymian oleju.